Zalety masażu klasycznego w terapii

Masaż zazwyczaj kojarzy nam się niezwykłym relaksem, jednakże w przypadku zabiegów takich jak masaż klasyczny leczniczy, znacznie ważniejsze jest jego działanie terapeutyczne. Stosuje się go w przypadku bólów kręgosłupa spowodowanych wadami postawy, napięciem mięśniowym do którego dochodzi w stresie, ale także po wypadkach i urazach.

Wybieramy się na masaż

W przypadku, kiedy jesteśmy objęci opieką lekarza ortopedy, może ona skierować na masaż klasyczny leczniczy, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Wtedy zabiegi będą refundowane i nie zapłacimy za nie ani grosza. Warto zapytać swojego lekarza, czy istnieje możliwość otrzymania skierowania na tego typu zabiegi, szczególnie kiedy uskarżamy się na silne, regularne bóle kręgosłupa na dowolnym odcinku.

Oczywiście na rynku działa również dużo specjalistów, którzy wykonują masaż klasyczny leczniczy prywatnie. Ceny są zróżnicowane i zależą nieraz od doświadczenia i kwalifikacji osoby, która się tym zajmuje. Jeżeli lekarz nie widzi opcji by skierować nas na bezpłatne zabiegi, to w przypadku uciążliwych bólów kręgosłupa, pewnym wyjściem jest masaż u specjalisty prywatnego.

Dlaczego warto wybrać tę formę terapii?

Dobrze wykonany masaż leczniczy spełnia wiele zadań. Między innymi pozwala pozbyć się bólu spowodowanego skrzywieniem kręgosłupa, ale także zbytnim napięciem i usztywnieniem mięśni. Ponadto stosuje się go w przypadku zmian zwyrodnieniowych i przeciążeń. Niekiedy jest jedyną ulgą w wypadku rwy kulszowej lub bólów spowodowanych urazami,nabytymi w czasie wypadków komunikacyjnych.

Po złamaniu, zwichnięciu czy skręceniu kończyny masaż leczniczy pomaga nie tylko zniwelować ból, ale także obrzęk i pracować nad ruchomością tych części ciała, która może być zaburzona jeżeli zaniedbamy regularne masowanie. Ponadto zabiegi wpływają na lepsze ukrwienie tkanek ciała. Szczególnie ważne jest wykonywanie masażu w przypadku osób obłożnie chorych, ponieważ zapobiega to powstawaniu odleżyn.

Czy zawsze można wykonać masaż?

Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania masażu klasycznego leczniczego a są nimi między innymi nowotwory, żylaki gorączka czy też zakrzepy. To jednak nie wszystko. Zabiegom nie powinno się poddawać także osoby, które mają rany na skórze lub wysypkę i należy przerwać zabiegi do chwili wyleczenia problemu.

Pani powinna uwzględnić także czas menstruacji i w tym momencie zrezygnować z masażu leczniczego. W przypadku chorób o podłożu bakteryjnym, a także niedawno przebytym zawale, trzeba poinformować lekarza o szczegółach naszego schorzenia, zaś specjalista zdecyduje, czy w takiej sytuacji może być już bezpiecznie wykonywany masaż klasyczny służący terapii.

Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA Warszawa